• română
    • English
    • français
    • Deutsch
    • español
    • italiano
  • Deutsch 
    • română
    • English
    • français
    • Deutsch
    • español
    • italiano
  • Einloggen
Dokumentanzeige 
  •   DSpace Startseite
  • Bachelor Degree. Dissertation - Licențe. Disertații
  • Facultatea de Inginerie
  • Inginerie și management
  • Inginerie economică industrială (licență)
  • Inginerie economică industrială (licență) (2019-2024)
  • Dokumentanzeige
  •   DSpace Startseite
  • Bachelor Degree. Dissertation - Licențe. Disertații
  • Facultatea de Inginerie
  • Inginerie și management
  • Inginerie economică industrială (licență)
  • Inginerie economică industrială (licență) (2019-2024)
  • Dokumentanzeige
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Studiu tehnico - economic privind imprimarea 3D. Analiza costurilor tehnologice pentru imprimarea 3D. Tehnologia de fabricație prin imprimare 3D a reperului „Corp de lagăr”

No Thumbnail [100%x80]
Öffnen
Textul integral al lucrării de licență (3.544Mb)
Datum
2023-07
Autor
Sandu, Roxana Elena
Metadata
Zur Langanzeige
Zusammenfassung
În ultimul deceniu, multe industrii au implementat imprimarea 3D în procese de fabricație sau etape de proiectare înainte de producție (prototipare). Imprimarea 3D este utilizată în diferite sectoare industriale, cum ar fi industria auto, medicală și aerospațială. Scopul lucrării de licență este realizarea unui studiu tehnico -economic privind imprimarea 3D, avantaje, dezavantaje, tendințe de piață și limitări, precum și realizarea unui studiu documentar privind metodele de analiza a costurilor tehnologice de realizare prin imprimare 3D a unui reper. În primul capitol s-a realizat un studiu documentar privind imprimarea 3D si s-a discutat despre aspectele generale privind imprimarea 3D care au constat în principalele metode de imprimare 3D, utilizările curente ale acesteia, tehnologiile de imprimare, avantajele și dezavantajele, statistici privind imprimarea 3D, cât și tendințele de piață. În cel de-al doilea capitol s-a realizat un studiu documentar privind perspectivele economice privind imprimarea 3D. Acest capitol a inclus aspectele economice prin imprimarea 3D a materialelor polimerice, teoria economică de bază, aspectele privind consumul de energie și analiza ciclului de viață. În capitolul trei s-a realizat un studiu privind metodele de analiză a costurilor tehnologice de realizare prin imprimare 3D a reperului “corp de lagăr”. Acesta cuprinde descrierea reperului, etapele tehnologie de imprimare 3D și costul de producție. Iar ultimul capitol cuprinde un studiu privind reciclarea poliamidei PA12 prin imprimare 3D, în care s-a realizat imprimarea 3D și testarea la tracțiune, urmând să fie discutate rezultatele experimentale.
URI
http://arthra.ugal.ro/handle/123456789/9678
Collections
  • Inginerie economică industrială (licență) (2019-2024) [50]

DSpace 6.0 | Copyright © Arthra Institutional Repository
Kontakt | Feedback abschicken
Theme by 
Atmire NV
 

 

Stöbern

Gesamter BestandBereiche & SammlungenErscheinungsdatumAutorenTitelnSchlagwortenDiese SammlungErscheinungsdatumAutorenTitelnSchlagworten

Mein Benutzerkonto

Einloggen

DSpace 6.0 | Copyright © Arthra Institutional Repository
Kontakt | Feedback abschicken
Theme by 
Atmire NV
 

 

NoThumbnail