• română
    • English
    • français
    • Deutsch
    • español
    • italiano
  • italiano 
    • română
    • English
    • français
    • Deutsch
    • español
    • italiano
  • Login
Mostra Item 
  •   DSpace Home
  • Doctoral School - Școala doctorală
  • Rezumate teze de doctorat
  • Mostra Item
  •   DSpace Home
  • Doctoral School - Școala doctorală
  • Rezumate teze de doctorat
  • Mostra Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Caracterizarea tribologică a uleiului de soia aditivat cu nanomateriale pe bază de carbon (carbon amorf, grafit, grafen)

Thumbnail
Mostra/Apri
Rezumat_Teza_doctorat_Cristea_George__2017_RO.pdf (8.269Mb)
Rezumat_Teza_doctorat_Cristea_George_2017_EN.pdf (7.308Mb)
Data
2017
Autore
Cristea, Cătălin George
Metadata
Mostra tutti i dati dell'item
Abstract
OECD a prezentat un raport asupra lubrifianților și aditivilor în 2014 [OECD, 2014] în care subliniază că uleiurile vegetale urmează un trend ascendent de utilizare ca baze de lubrifianți, în special pentru domenii cu impact mai pronunțat asupra mediului. În lume se consumă anual 40 milioane de tone de lubrifianţi, cele pe bază de petrol fiind încă dominante. Acestea încep să fie concurate şi înlocuite de uleiurile sintetice şi chiar de uleiuri vegetale. În 2016, România a fost al treilea mare producător de semințe industriale în UE (rapiță, soia și floarea-soarelui). Cercetările asupra uleiului de soia pentru înlocuirea uleiului mineral au o importanță deosebită.
URI
https://arthra.ugal.ro/handle/20.500.14043/22144
Collections
  • Rezumate teze de doctorat [852]

DSpace 6.0 | Copyright © Arthra Institutional Repository
Contattaci | Manda Feedback
Theme by 
Atmire NV
 

 

Ricerca

Tutto DSpaceArchivi & CollezioniData di pubblicazioneAutoriTitoliSoggettiQuesta CollezioneData di pubblicazioneAutoriTitoliSoggetti

My Account

Login

DSpace 6.0 | Copyright © Arthra Institutional Repository
Contattaci | Manda Feedback
Theme by 
Atmire NV